Результати не вражають. Що таке система PISA, за якою рівень знань школярів в Україні виявився нижче середнього

Chris Liverani/Unsplash

Україну включили у дослідження вперше

Chris Liverani/Unsplash


За результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA 2018 від Організації економічного співробітництва та розвитку, українські школярі за рівнем знань опинилися приблизно в середині списку із 79 країн-учасниць.

Україну включили у дослідження вперше. Також цього року до тестування приєдналися Білорусь, Боснію і Герцеговина, Бруней-Даруссалам, Марокко, Філіппіни та Саудівська Аравія.

Дослідження було оприлюднено у вівторок, 3 грудня. У школах світу оцінювали читацьку грамотність, математичну компетецію, а також знання у галузі природничих наук 15-річних школярів та школярок.

Читайте також:
Іван Примаченко
Шок та стогін. Як Україну оцінили за тестом PISA

За здатностю розуміння й інтерпретації текстів, з якими школярі матимуть справу в повсякденному житті, українські учні набрали в середньому 466 балів із 1000. Таку ж кількість балів, як і Україна, отримала Туреччина. Середній показник для країн-учасниць Організації економічного співробітництва та розвитку (OECP) — 487 балів. 470 балів за цим показником набрали Ізраїль та Люксембург. Найкращий показник у школярів з Китая — 555 балів. Однак там дослідження проводилося лише у чотирьох провінціях: Пекін, Шанхай, Цзянсу і Чжецзян. Найгіршою є ситуація у філіппінських школярів, у середньому вони набрали 340 балів.

За показником математичної компетенції учні українських шкіл в середньому здобули 453 бали. Середній показник для країн ОЕСР склав 489 балів. Найближче за балами до України виявилася Туреччина з 454 балами, а також Греція і Кіпр зі 451 балами. Лідером рейтингу знову виявився Китай — 591 бал. На останньому місці — Домініканська Республіка із 325 балами.

У галузі природничих наук школярі та школярки України отримали 469 балів порівняно з середнім у 489 балів. Подібні показники показали учні з Білорусі (471 балів) та Туреччину (468 балів). За цим показником із 590 балами знову лідирує Китай, а найнижчий показник здобули школярі з Домініканської Республіки — 336 балів.

Поза традиційними предметами

Як зазначив німецький науковець та координатор програми PISA Андреас Шлейхер на конференції LearnIt в Лондоні, наразі ОЕСР намагається переробити тест для того, щоб заохотити країни бачити освіту поза традиційними предметами. В останньому тесті вона оцінила глобальну компетентність, попросивши учнів висловити, як вони ставляться до інших і що вони думають про своє життя та своє майбутнє. У тесті 2021 року будуть оцінювати творче мислення. Учням також регулярно ставлять питання про їхнє самопочуття та задоволення життям.

Поява ШІ повинна змусити нас дужче думати про те, що робить нас людьми

Результати останнього дослідження добробуту викликають занепокоєння. У країнах ОЕСР лише близько двох третин студентів сказали, що вони задоволені своїм життям. Таким чином, показник зменшився на 5% за період з 2015 по 2018 рік. Майже чверть студентів повідомили, що над ними знущаються принаймні кілька разів на місяць та 6% повідомили, що завжди сумують. Майже в кожній системі освіти дівчата висловлювали більший страх перед невдачею.

Шлейхер також наголосив на необхідності істотних змін у галузі освіти, адже наразі деякі процеси легко автоматизуються за рахунок технологій, наприклад, математика. Проте діти можуть уявляти, створювати, ставити під сумнів і співпрацювати так, як не може штучний інтелект.

«Поява ШІ повинна змусити нас дужче думати про те, що робить нас людьми», — зазначив Шлейхер.

Він також наголосив, що якщо ми не будемо обережні, світ буде виховувати «роботів другого класу, а не першокласних людей».

Що таке PISA

У першому дослідженні PISA у 2000 році взяли участь 32 країни. Його результати оприлюднили у 2001 році. Лідерами стали Корея, Японія та Фінляндія.

Тест складають 15-річні учні та учениці — в цьому віці молодь у більшості країн ОЕСР наближається до закінчення обов’язкової освіти. Відбір шкіл та учнів є максимально інклюзивним, зазначається на сайті програми.

Близько 600 тисяч учнів пройшли оцінювання у 2018 році, що представляє близько 32 мільйонів 15-річних дітей у школах 79 країн-учасниць.

«Робота ОЕСР з питань освіти допомагає виявити та розвинути знання та навички, які сприяють кращій роботі та кращому життю, сприяють процвітанню та соціальній інтеграції. Наше прагнення — допомогти кожному школяреві, кожному батькові, кожному вчителю та кожному політику побачити, що вдосконалення освіти є запорукою кращого та справедливішого суспільства», — йдеться на сторінці PISA у "Фейсбуці".


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/ukraine/events/znannya-ukrajinskih-shkolyariv-viyavilisya-nizhche-serednogo-rivnya-chomu-podrobici-pro-sistemu-pisa-50057115.html”

Новости